Ana Sayfa

Akhisar Zeytini Coğrafi İşaret Akhisar Zeytin Firmaları

AKHİSAR ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Akhisar Zeytinyağı
Akhisar Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
İletişim
Gemlik Zeytini

Sahip olduğu 14 milyon zeytin ağacı ile ülkemizin en fazla zeytin ağacına sahip ilçesi olan Akhisar Zeytinyağı sektöründe hızlı bir yükseliş göstererek hak ettiği yeri almaktadır. Akhisar’da klasik yöntemler yerine modern makineli tarıma uygun genç ve verimli zeytinliklerde tamamen bilimsel yöntemlerle zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Akhisar Zeytinyağı kalitesinin ön plana çıkmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi büyük zeytinliklerde toplanan zeytinlerin bekletilmeden hemen zeytinlikler içerisinde bulunan fabrikalarda işlenmesidir.

Akhisar Zeytinyağı aynı gün içerisinde bekletilmeden yağ haline getirildiğinden bekletme esnasında oluşan aroma ve lezzet kaybına uğramamaktadır.

Akhisar Zeytinyağları kalitesini etkileyen önemli faktörlerden bir tanesi de yaz ayları süresinde sulanıp, gübrelenmesi ve zeytin zararlılarına karşı bilimsel yöntemlerle mücadele edilmesidir. Böylece Akhisar Zeytini diğer bölgelerin zeytinlerine göre daha iri ve olgun olmaktadır. Hasat zamanı geleneksel yöntemlerle (sırıkla toplama) yerine zeytin toplama makineleri ve/veya elle toplama yöntemiyle toplanan Akhisar Zeytinleri yağlık olarak kullanılmaktadır. 
Sofralık zeytin kalitesindeki zeytinlerden elde edilen Akhisar Zeytinyağı tüm bu pozitif etkenler sonucunda yüksek kaliteli ve düşük asitli olmaktadır. Akhisar Zeytinyağı kalitesini arttıran bir diğer önemli faktör ise Akhisar’da üretilen miktardan çok üretilen yağın kalitesinin ön planda tutulmasıdır. Bu anlayış Akhisar Zeytinyağı kalite ve lezzet değerini arttırmaktadır.


© 2011