Ana Sayfa

Akhisar Zeytini Coğrafi İşaret Akhisar Zeytin Firmaları

AKHİSAR ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
İletişim
Gemlik Zeytini
Ayvalık Zeytinyağı
Sele Zeytini

Sele Zeytini piyasadan çok aile ihtiyaçlarını karşılamak için yapılır. Sele zeytini için en ideal zeytin eti kalın, ince kabuklu ve çekirdeği küçük danelerdir. Gemlik Zeytini sele zeytini için ideal zeytinlerden birisidir. Sele zeytini yapmak kolay olup yeme olgunluğuna daha kısa sürede gelmektedir. Selelik zeytin seçiminde zeytin tanelerinin ağacın üzerinde iyice kararıp olgunlaşmasına ve elle toplanmasına dikkat edilir.

Ağaçtan elle toplanan zeytinler fazla yumuşak, ezilmiş ve diğer yabancı maddelerden ayıkladıktan sonra yıkama işlemi yapılır. İyice suyu süzülen taneler selelere bir kat iri tuz bir kat zeytin şeklinde yerleştirilir. Tuz miktarı zeytinin toplam ağırlığının %15-20 si kadardır. Selelere yerleştirilen zeytinlerin üzeri kanaviçe bezi ile örtüldükten sonra bez sepete dikilir. Seleler hava akımının olmadığı bir yerde akan suları kolaylıkla akıp gidebilecek bir yere yerleştirilir. Selelerdeki zeytinler bir süre sonra suyunu salar. Sele zeytini fire oranı % 20–30'a kadar çıkabilir. Fireyi önlemek için selelerin hava akımının olmadığı yerlerde muhafaza edilmesi gerekir.

Selelerdeki zeytinler birkaç gün hareket ettirilmez. Sonraki günlerde ikişer gün arayla seleler sallama, ters yatırma ya da bir kaptan diğerine aktarma suretiyle karıştırılır. Zeytinler çeşidine ve olgunluk durumlarına göre 25–30 gün tuzun içerisinde kendini sıkarak açılığını dışarıya salar tatlanarak yeme olgunluğuna gelirler. Olgunlaşan zeytinler elenerek tuzlarından ayrıştırılırlar. Yıkama yapılmaz. Zeytinyağı-sirke karışımı sıvıya batırılarak muhafaza edilir.

Tuzlama sırasında zeytinlere hoş kokulu tatlar katmak için aralarına defne ve mersin yaprağı konulabilir. Siyah zeytin üretimi dünyada en çok Ülkemizde ve Yunanistan’da yapılmaktadır.