Ana Sayfa

Akhisar Zeytini Coğrafi İşaret Akhisar Zeytin Firmaları

AKHİSAR ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Akhisar Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
İletişim
Gemlik Zeytini
Zeytin yaprağı çayı faydaları yeni ortaya çıkan bir bilgi değildir. Zeytin yaprağını medikal anlamda ilk kullananlar Antik Mısırlılardır. Zeytin yaprağı Antik Mısırlılarda göksel bir güç sembolü idi. Aynı zamanda firavunların mumyalanmasında da zeytin yaprağını kullanmışlardır. 19. yy. da ise zeytin yaprağı şurup haline getirilerek ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. Sonraki yıllarda ise yeşil zeytin yaprakları sıtma tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.
Modern tıp zeytin yaprağını ilk kez 1995 yılında kullanmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar ve deneyler pozitif sonuçlar vermiştir. Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre zeytin yaprağının 101 madde ihtiva ettiği ve içindeki en etken maddenin 'polifenolik antioksidan'lardan biri olan Oleuropein olduğu anlaşılmıştır. Oleuropein ağacı dış etkenlere karşı koruduğu gibi, hücre yenilemesi yapıyor, ortama uyum sağlamasına neden olarak salgılardan koruyor. Yaprağından elde edilen öz, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudun direncini artırıyor, anti bakteriyel özelliklere sahip ve virüsle mücadelede vücuda destek oluyor.

Zeytin yaprağının faydaları yaprağın özü kremden şampuana kozmetik sektöründe, sütten bebe bisküvisine gıda ara katkısı olarak, anti bakteriyel özelliği ile ilgili ilaç sanayinde, hayvan yeminde katkı maddesi olarak kullanılabiliyor. Elde edilen sonuçlar zeytin yaprağının çok sayıda hastalık için eşsiz bir bitki olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü araştırma sonuçlarına dayanarak zeytin yaprağının 21'inci yüzyılın en önemli doğal antimikrobiyal, antiviral etkiye sahip çok önemli bir bitki olduğunu belirtiyor. Zeytin yaprağının faydaları modern tıp tarafından çok yeni sayılabilecek bir tarihte keşfedilmiş olsa da (1995) günümüze kadar zeytin yaprağının faydaları üzerine 69 kitap, bin 800'den fazla makale, dergi ve çeşitli yayın bulunmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları
Antimikrobiyal Etki
Zeytin yaprağı çayının faydaları yaprak çay olarak tüketildiğinde vücuda alınan oleuropein iki enzim tarafından elenolik aside dönüştürülür. Elenolik asit yüksek antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bakterilerin hücre duvarını etkileyerek, doğal yolla bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun sonucunda birçok antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olan mikro organizma ve dolayısıyla bunların neden olduğu birçok hastalık doğal yollarla ortadan kaldırmaktadır.
Antioksidan Etki Havadaki oksijen, vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik (zehirli) etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına neden olmaktadır
Demirin paslanması ve balığın sudan çıktıktan sonra ölmesi, buna en güzel örneklerdir. Antioksidanlar, vücudumuzda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışardan sigara, alkol, kirli hava v.s. ile alınan zararlı maddelerin (serbest radikallerin) nötralize edilmesini sağlar. Antioksidanların yardımı ile hastalıkların oluşumu önlenebilir, hormonal denge korunabilir, yaşlanma süreci geciktirilebilir. Zeytin yaprağı çayı faydaları ndan biride yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu etki oleuropein bileşiğiyle beraber tabloda verilen diğer fenolik bileşiklerin sinerjik etkileri sonucu meydana gelir. Vitamin C ve E nin gösterdiği antioksidan aktivitenin yaklaşık 2,5 katı kadar daha yüksek bir antioksidant aktiviteye sahiptir.
Koroner Damarlar Üzerinde Etkisi
Zeytin Yaprağı Çayının Faydalarından biride koroner damarlar üzerinde yaratmış olduğu etkidir. İn-vivo şartlarda yapılan birçok çalışma oleuropein' in vasodilator (damar genişletici) etki yaptığını, tansiyonu düşürdüğünü ve anti-aritmik özellik gösterdiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda LDL kolesterol seviyesinde düşmeye neden olduğu sonucuna varılmıştır. Kalp rahatsızlıkları nda zeytin yaprağı çayı ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. 
Laboratuar ve klinik çalışmaların sonucu olarak, zeytin yaprağı çayı kalp yetmezlikleri, damar tıkanıklıkları üzerinde de etkili bulunmuştur.
Kan Şekeri Seviyesinin Düzenlenmesi
Uapılan in-vivo (canlı vücudunda) çalışmalarda, zeytin yaprağının etken maddesi oleuropein, hipoglisemik etki göstermiş ve yüksek kan şekeri seviyesinde düşme gözlenmiştir
Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde
LDL Kolesterolün düzenlenmesinde
Antioksidan Etki
Bronşit, Kulak İltihabı, Sinüzit tedavisinde
Kalbe kan dolaşımının sağlanmasında faydalıdır
Kalp krizinin önlenmesinde etkindir
İshale, Yaşlanmaya karşı etkindir.
Sıtma tedavisinde kullanılmaktadır.
Hepatit A, B, C ye karşı etkilidir.
Soğuk algınlığında ve zatürree tedavisinde
Fungal (Mantar) Enfeksiyonları
Hemoroit tedavisinde
Cilt Rahatsızlıklarında
Romatizmal Hastalıklarda etkilidir
Üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir

© 2011