Ana Sayfa

Akhisar Zeytini Coğrafi İşaret Akhisar Zeytin Firmaları

AKHİSAR ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Akhisar Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
İletişim
Gemlik Zeytini
Zeytinin Faydaları

Zeytinin faydaları; zeytin içeriğinde kansere karşı etkili olan birçok maddeyi ihtiva etmektedir. Bu maddelerin yanı sıra içeriğindeki A,D,E ve K vitaminlerinin de kanser tümörlerinin oluşumunu engellediği ve Radyoaktivitece karşı vücudu koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Zeytin karaciğeri korur ve karaciğerin en iyi dostudur. Zeytinin tüm bunların yanı sıra sindirim sistemine, safra kesesine ve safra kesesinde taşta, bağırsak kanserinde ve sarılıkta faydalıdır.

Zeytin kalsiyum kaybını engellemektedir. Buda kemiklerin güçlenmesini sağlamakta ve yaşlılarda kemik erimesi (osteoporoz)'u azaltmaktadır.

Zeytinin faydaları ndan biride çocukların kemik ve diş gelişimi açısından önemlidir. İçeriğindeki E, A, D ve K vitaminleri çocuklarda sağlıklı kemik ve diş gelişimini sağlamaktadır.

Oleuropeitt maddesi zeytin yaprağında, bolca bulunmaktadır. Bu madde zeytin ağacını hastalık ve zararlılardan korumaktadır. Modern tıp bu maddeyi tıp alanında da kullanabilmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Zeytinyağının içeriğindeki E vitamininin insan hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve haricen kullanıldığında saçlara parlak bir görünüm kazandırdığı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Eski Mısır medeniyetleri Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin yaprağını tüketimin yanı sıra sağlık ve dinsel ritüellerde de kullanmışlardır.

Dünya genelinde Dünya sağlık teşkilatı (WHO) tarafından yapılan bir araştırmada kalp krizi ve kalp hastalıklarına en az Girit Adasında rastlandığı rapor edilmiştir. Aynı zamanda Girit Adasında yaşayanlarda kalp rahatsızlıkları ve kalp riskinin en alt düzeyde olduğu raporda yer almaktadır. Girit Adası M.Ö 3.500 yıllarda bile zeytinyağı ticaretinin merkezi konumunda olduğu unutulmamalıdır.

Dünya üzerinde yaşı 2.000den fazla olan çok sayıda zeytin ağacı bulunmaktadır. Yaş olarak başka örneği olmayan bu ağaçlar yapılan bilimsel çalışmalarda uzun ömre örnek teşkil etmektedir.

Zeytin yaprağı bol miktarda Kalsiyum Elenolate içermektedir, bu madde virüs, bakteri ve mantarlara karşı oldukça etkilidir.

Zeytin mide asitliğini azaltarak Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özellik taşımaktadır.

© 2011