Ana Sayfa

Akhisar Zeytini Coğrafi İşaret Akhisar Zeytin Firmaları

AKHİSAR ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Akhisar Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
İletişim
Gemlik Zeytini
* Zeytinyağının faydaları zeytinyağı kolesterol içermez. Bundan dolayı kandaki kanda ki zararlı kolesterolü (LDL) azaltır, faydalı kolesterolü (HDL) yükseltir, kanı düzenleyici ve kuvvetlendirici özelliği vardır. Zeytinyağı dışında ki tüm yağlar kolesterol seviyesinin yanında iyi huylu kolesterolü de düşürler.
* Zeytinyağın faydaları ndan biride damar tıkanıklıklarını önlemesidir. Böylece kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Dünya sağlık teşkilatı (WHO) araştırmaları göstermektedir ki kalp krizi ve kalp hastalıkları riskinin en düşük olduğu bölge "Girit" adasıdır.
* Radyoaktivitece karşı vücudu korur. Kanser tümörlerinin oluşumunu engeller.
* Yapılan bilimsel araştırmalar zeytinyağının içeriğinde bolca bulunan E vitamininin, insan hücrelerini yenileyerek yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkiyi azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve saçlara parlak bir görünüm kazandırdığını, kanıtlanmıştır.
* Zeytinyağının faydaları ndan biride karaciğerin en iyi dostudur. Zeytinyağı sindirim sistemini çok iyi düzenleyerek kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar
* Zeytinyağı kan damarlarında pıhtılaşma riskini azaltır. Zeytinyağı, kan hücrelerinin kümeleşmesinde rol oynayan faktörlere karşı etkilidir ve bağırsaklar tarafından en iyi emilen yağ çeşididir
* Zeytinyağı mide asitlisini azalttığından Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özelliklere sahiptir.
* Diyabetli hastalarda kandaki şeker oranı'nı % 12 oranında azaltmaktadır. Zeytinyağının yüksek tansiyonu tolere ettiği bilinmektedir.
* Zeytinyağı anne sütüne en yakın özelliktedir. Zeytinyağının içeriğinde % 80 oranında bulunan "Oleik asit" anne sütündeki en önemli yağ asidi olup, bebeğin sinir dokularının gelişimini sağlar
* Zeytinyağı çocuklarda kemik ve diş gelişimini arttırır. Buna karşın yaşlılarda ise kemik erimesi (osteoporoz)'u azalttır.
* Tüm kutsal kitaplar da zeytin zikredilmektedir. İncil ve Tevrat'ta "zeytin" birçok yerde geçmekte ve Kuran-ı Kerinı'de 6 (altı) defa "kutsal ağaç” olarak zikredilmektedir.
* Dünya üzerinde zeytin ağacı kadar yaşayabilen başka bir canlı yoktur. Dünya üzerinde yaşı 2.000 üzerinde olan birçok zeytin ağacı vardır. Bu ağaçlar yapılan bilimsel çalışmalarda uzun ömürlülüğe işaret olarak kabul edilmiştir.
* Zeytinyağı diğer yağlardan farklı olarak, hiçbir kimyasal işlem görmediğinden meyve suyu gibi, çiğ ve taze olarak tüketilebilen tek yağdır.
* Dünyada zeytinyağı üretiminde önde gelen ülkelerden biriyken tüketimde en geri ülkeler arasında yer almaktayız. Dünyada kişi başına en fazla zeytinyağı Yunanistan’da (25 Kg.) tüketilirken, ülkemizde kişi başına zeytinyağı tüketimi 1.5 Kg dır. Bu oran ne kadar sağlıksız beslendiğimizi göstermektedir.
* Zeytinyağı kızartmalar için en ideal yağdır. İçerisindeki antioksidan maddeler nedeniyle çok daha yüksek sıcaklıklara dayanır.
* Zeytinyağı hamile ve bebekli kadınların sağlıklı bir dönem geçirmeleri açısından çok faydalıdır.
* Zeytinyağı, hazmı en kolay yağdır
* Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir gelecek için dengeli bir beslenme açısından günde en az 2-3 yemek kaşığı (50-60 gr) zeytinyağı tüketilmesi gerekmektedir.